EXPERT NA PREDAJ NEHNUTEĽNOSTÍ  

 v PREŠOVE a okolí 

 

 PROFESIONÁL vo vašich službách 

Predaj nehnuteľnosti v roku 2019 - PREDAŤ alebo ČAKAŤ?

Jedáleň.jpg PREDAŤ, či ČAKAŤ?

V roku 2018 sa na Prešovskom realitnom trhu predávalo ako o život. Koncom roka sa vkladom na katastri prideľovali čísla nad 8000. A to aj napriek vysokým cenám. 

Ceny nehnuteľností v minulom roku vzrástli v priemere o 10 %. Hlavne z toho dôvodu, že končili priaznivé úrokové sadzby hypoték. A pomohol aj záujem o vlastné bývanie.

A ako to bude v roku 2019? Ak chcete svoju nehnuteľnosť predávať, máte čakať alebo sa pustiť do predaja?

Pri schôdzkach s majiteľmi nehnuteľností dostávam veľa rôznych otázok. Tak sa poďme pozrieť na najčastejšie otázky a odpovede s ohľadom na tento rok.

Príde realitná kríza?


Občas počujem, že kríza je už tu, ale opak je pravdou. Kríza stále neprichádza a neočakávam ju ani v tomto roku. Domy a pozemky rastú stabilne stále i keď pomalším tempom. Výhľad na rok 2019 je taký, že rast cien bytov bude pokračovať, avšak spomaleným tempom.

Medziročný odhad rastu pre Prešov na rok 2019 je na úrovni 3 – 4 %.

 

Podľa údajov z portálu WWW.NEHNUTELNOSTI.SK špecifikovaných na úroveň okresu za posledný rok (02/2018 – 02/2019) vzrástli ceny bytov v Prešove (garsónky, 1, 2 až 3 izbové byty) v priemere o +9,43%. No za posledný polrok to bol rast už len na úrovni +5,72%

Pri špecifikácií na druh nehnuteľnosti nám štatistiky ukazujú, že pri 3 izbových bytoch došlo dokonca k poklesu

Údaje z portálu NEHNUTELNOSTI.SK viacmenej kopírujú aj údaje z Národnej Banky Slovenska kde rast na úrovni Prešovského kraja atakoval na ročnej báze +11,45% a na pol ročnej +5,96%

Koncom minulého roka som sa zúčastnil hypotekárnej konferencie kde svoje prognózy prezentovalo 8 bánk a ich analytici sa v podstate zhodli na tom, že celoslovenský rast bude pokračovať v miernejšom tempe cca 4% pre rok 2019

Významným faktorom podporujúcim tieto tézy je drvivou väčšinou záujemcov preferované vlastné bývanie pred nájomným. A nie je sa čomu čudovať. Ak si porovnáte cenu prenájmu s cenou splátky hypotéky spolu s platbami za nehnuteľnosť voľba je jasná. Tento trend sa len tak ľahko nezmení. Na jeho zmenu by museli nastať 2 skutočnosti:

  1. Prešov by musel byť zrazu zaplavený lacnými nájomnými bytmi, čo si myslím, že absolútne nehrozí.

  2. Úroky hypoték by sa museli náhle rapídne zvýšiť, čo tiež nehrozí. Budú síce už v dohľadnej dobe rásť, ale nie tak rapídne, aby to vyvolalo realitnú krízu. To určite nie je cieľom Národnej Banky Slovenska

Aktuálne jemné spomalenie rastu cien je spôsobené pokračujúcim sprísňovaním úverovej politiky čo síce spôsobuje ťažšiu dostupnosť vlastného bývania a núti záujemcov, ktorí nespĺňajú podmienky pre poskytnutie úveru na bývanie využívať nájomné bývanie, no to zas tlačí hore ceny nájmov a teda kúpa vlastného bývania je stále výhodnejšia.

Pokiaľ si teda kladiete otázku, či predať teraz alebo ešte počkať na ďalší cenový rast mali by ste dobre zvážiť svoje možnosti a očakávaný zisk.

V priebehu roka 2019 je pre Prešov predpoklad rastu cien bytov v rozmedzí 3 - 4%. V roku 2020 – 2021 už očakávam stagnáciu, kde sa trh utrasie. V tejto dobe môžeme očakávať aj dočasné poklesy. Na to čo bude ďalej by som už potreboval sklenenú guľu.

Myslím si, že momentálne sme pred vrcholom pomyselnej sínusoidy a je ideálny čas na predaj lebo aktuálne bude pomerne rýchly. Odkladanie predaja na ďalší rok a neskôr by sa nemuselo vyplatiť, predpokladám trápenie sa s predajom a aj prípadnú stratu oproti predaju v roku 2019.

Pokiaľ teda zvažujete v dohľadnej dobe predaj nehnuteľnosti aktuálne je vhodná doba.

 

Koľko sa aktuálne v Prešove predáva bytov?

Keď sa pozrieme na počty aktuálne predávaných bytov tak v tejto chvíli sa v Prešove predáva cca 250 bytov rôznych veľkostí. Čo znamená tento údaj pre majiteľa bytu, ktorý uvažuje o jeho predaji? Značná ponuka = dostatočný výber pre kupujúcich = Silná konkurencia. To znamená, že pre dobrý predaj je potrebné aby ponuka zaujala a teda nie je priestor na laxný prístup k príprave nehnuteľnosti na predaj, jej prezentácii, či propagácii.

Ak chcete byť o krok pred konkurenciou stiahnite si zdarma môj E-book, v ktorom je všetko podrobne vysvetlené

 

Ako dlho trvá predaj nehnuteľnosti?

Pri predaji nezáleží len na cene aj keď je to jedna z 3 najdôležitejších vecí, ktoré musia byť zvládnuté správne. Dôležitý je tiež jej stav, či je to novšia zástavba alebo starší byt. Niektorí kupujúci preferujú nehnuteľnosti pred rekonštrukciou, niektorí sa zase radi nasťahujú ihneď.

Veľmi dôležitú rolu hraje lokalita a občianska vybavenosť. Ako ďaleko sú školy, obchody, MHD, športoviská … a samozrejme parkovanie . Pre rodiny s deťmi je veľmi dôležitá bezpečnosť lokality, ihrísk, či trasy ich detí do školy.

Záujemcov o byty je dosť no na to, aby si záujemca vybral a kúpil práve tú našu nehnuteľnosť musí byť splnených niekoľko podmienok, ktoré bližšie popisujem v mojom e-booku. Vďaka ich dodržiavaniu je moja úspešnosť predaja na úrovni 96,1% a priemerná doba predaja bytu nezaťaženého ťarchouje 27,6 dní.

 

Ako sa v roku 2019 predávajú nehnuteľnosti?

Stále je veľa majiteľov nehnuteľností, ktorí sa pustia do predaja sami. Samozrejme je to ich voľba, no takýto risk s vlastným bývaním je dosť odvážne podstúpiť, pretože je bežné, že pre auto v hodnote pár tisíc eur majiteľ hľadá toho najlepšieho mechanika, no nehnuteľnosť v hodnote niekoľko desiatok, či sto tisíc eur si „opravuje“ sám.

O realitných maklérov a realitné kancelárie nie je v Prešove núdza a preto niektorí majitelia zveria predaj realitnému maklérovi, no nie je maklér ako maklér. Tak ako nie je lekár ako lekár, či právnik ako právnik alebo spomínaný mechanik ako mechanik. Ale ako má majiteľ nehnuteľnosti vedieť, ktorý maklér je dobrý a ktorý nie? Ako nájsť toho správneho a najlepšieho pre predaj svojej nehnuteľnosti?

Nie je to tak zložité ako sa možno zdá. Je rok 2019, doba webová a aj práca realitného makléra by mala podľa toho vyzerať. Dobrý realitný maklér má v dnešnej dobe vlastné webové stránky, kde o ňom nájdete všetky potrebné informácie, rôzne realitné články, no čo je najpodstatnejšie aj referencie od jeho klientov. 

Pri predaji sú nevyhnutnosťou fotky. Dobrý maklér vie, že fotka je prvým kontaktom záujemcu s nehnuteľnosťou. Práve fotka je jedna zo zásadných vecí, ktorá rozhodne o tom, či sa záujemca ozve alebo nie a preto Vašou pomôckou pri rozhodovaní môže byť jednoduchá návšteva napr. Bazoša a do časti "moje inzeráty" zadajte telefónne číslo makléra a hneď uvidíte ako bude prezentovať Vašu nehnuteľnosť.

VIDEO prezentácia nehnuteľnosti je ďalšou známkou kvalitného makléra. Prečítajte si aký má videoobhliadka nehnuteľnosti význam.

Ale hlavne – predaj nejakú dobu trvá a Váš maklér s Vami musí pravidelne komunikovať. Priebežne Vás informovať o priebehu predaja, aby ste mali stále prehľad o tom čo sa deje, ako sa predaj vyvíja ... . Nie, bohužiaľ u väčšiny maklérov to nie je samozrejmosťou.

 

Ako je predaj zložitý a čo ma čaká?

Každý predaj je individuálny s množstvom špecifík, ktoré je potrebné identifikovať ešte pred samotným spustením predaja. Aj keď sa to nezdá, predaj je živý, neustále sa meniaci proces, s ktorým treba neustále pracovať, vyhodnocovať a prispôsobovať ho situácii, aby bol dotiahnutý až do úspešného konca so želaným výsledkom. Určite to nie je zavesenie pár fotiek na Bazoš a čakanie na kupujúceho. Veď nejako už len bude. No áno, bude nejako, no nie tak ako chceme.

Čo Vás pri predaji nehnuteľnosti čaká si prečítajte v článku POSTUP PRI PREDAJI NEHNUTEĽNOSTI .

Samozrejme nezanedbateľnou súčasťou je i Vaša časová strata pri predaji. Veľa mojich klientov sa rozhodne pre predaj bez akýchkoľvek starostí. V prípade prázdnych nehnuteľností mi nechávajú kľúče a kompletné starosti s predajom preberám ja. Oni sa tak venujú práci, rodine, koníčkom. Samozrejmosťou je informovanie klienta o každom kroku, každej obhliadke, reakcii záujemcu, pravidelná konzultácia priebehu predaja … .

 

Ako to bude s hypotékami v 2019?

Hypotéky zdražujú. Aj keď zatiaľ nie priamo zvyšovaním úrokových sadzieb (k tomu dôjde až po vyčerpaní iných „neviditeľných“ možností) ale Národná Banka Slovenska intervenuje hypotekárny trh rôznymi inými opatreniami a obmedzeniami, aby znížila rizikovosť úverov, špeciálne úverov na bývanie.

Čo to znamená pre majiteľa nehnuteľnosti, ktorý uvažuje o jej predaji?

No veľmi podstatnú vec. Niektorým kupujúcim tieto opatrenia značne komplikujú cestu k vlastnému bývaniu a teda každým takýmto opatrením (obmedzením dostupnosti úveru) sa znižuje počet záujemcov, ktorí si budú môcť kúpiť napr. Váš byt.

Ako zvrátiť tento stav?

Národnú Banku Slovenska a hypotekárny trh asi neovplyvníte, no čo môžete ovplyvniť je počet záujemcov, ktorí sa o predaji Vašej nehnuteľnosti dozvedia. Ako? Spolupráca s profesionálnym realitným maklérom, ktorý dokáže nehnuteľnosť spropagovať v maximálnom možnom rozsahu a nasmerovať na ňu záujem čo najväčšieho počtu záujemcov Vám tieto straty počtu možných kupujúcich nielen vykompenzuje, ale niekoľko násobne zvýši. Profesionál totiž vie pre propagáciu nehnuteľnosti využiť aj iné kanály ako je inzercia na realitných portáloch. Ako som napríklad zistil, dokonca ani moja konkurencia (iní makléri) nemajú ani tušenia, že okrem aktívnych kupujúcich je 10 násobne viac pasívnych kupujúcich.

A sme na konci ...

V tomto článku je zodpovedaných niekoľko najčastejšich otázok, ktoré rieši každý majiteľ pred predajom nehnuteľnosti. Ak Vám niečo nie je dostatočne jasné alebo by ste sa chceli dozvedieť o niečom inom čo nebolo spomenuté kľudne mi napíšte alebo zavolajte. Rád Vám pomôžem.    KONTAKT

Chceli by ste poznať môj názor na Vašu nehnuteľnosť?

Kontaktujte ma … prvá konzultácia je u mňa stále NEZÁVÄZNÁ a ZDARMA

Ak si po nej sadneme a budete chcieť, rád Vás zaradím medzi mojich mnohých spokojných klientov, spolupráca s ktorými ústi do takýchto REFERENCIÍ

TOP kópia PNG Ľavá s PODPISOM malá2.png

E-BOOK

Chystáte sa predávať nehnuteľnosť? Tak vedzte, že každá podobná nehnuteľnosť je vašou KONKURENCIOU, ktorá však robí 5 zásadných chýb, čo bráni jej predaju.

 ”Pri kúpe bytu som spolupracoval s p. Vladimírom Sabolom. Kompletný servis počínajúc obhliadkami, rezervačnou zmluvou, hypotékou, končiac prepismi energii, správcovi, katastrálnom úrade bolo profesionálne zorganizované a zabezpečene. Veľmi oceňujem úsporu môjho času, byrokracia vybavená bez jediného dňa dovolenky :-)“ 

Ing. Dedina Miroslav kupujúci

Dobrý deň. Chceli by sme sa touto formou poďakovať za pomoc pri predaji našej nehnuteľnosti, za seriózny a profesionálny prístup pána Sabola Vladimíra. Celý čas sme boli v kontakte, informoval nás o všetkom dôležitom. Prajeme jemu a spoločnosti PROFI REALITY Sabol veľa úspechov a vrelo odporúčame ďalším klientom.

Manželia Kočišoví predávajúci

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.