EXPERT NA PREDAJ NEHNUTEĽNOSTÍ  

 v PREŠOVE a okolí 

 

 PROFESIONÁL vo vašich službách 

Ceny bytov v roku 2020

ceny bytov 2020.jpg Ceny bytov v 2020

Pôjdu ceny bytov v 2020 dole? Aké budú ceny bytov v 2020? Aké budú ceny nehnuteľnosti v 2020? Budú ešte ceny rásť? Dokedy? Aký bude vývoj cien v roku 2020? Nenafukuje sa realitná bublina? Nepraskne?

Toto sú najčastejšie otázky, ktoré aktuálne dostávam od svojich klientov, známych a rodiny.

V tomto článku Vám predstavím ako to s cenami bytov a ostatných nehnuteľností v roku 2020 vidím ja. Pokúsim sa "predpovedať vývoj cien nehnuteľností v roku 2020" v rámci prešovského realitného trhu, keďže toto je prioritná oblasť v ktorej pôsobím.

Pôjdu teda konečne ceny bytov v roku 2020 dole?

Nemyslím si, aktuálne nič nenasvedčuje poklesu cien. Budú však aj naďalej stúpať? Ako veľmi? Aký vývoj cien môžeme očakávať? Dajme si trochu čísel a štatistiky.

V roku 2019 sa na Prešovskom realitnom trhu obchodovalo ešte viac ako v minulom roku. Jednému z posledných vkladov v okrese Prešov bolo pridelené číslo 9278.

Podobnú predpoveď som spracoval aj v minulom roku v článku Predaj nehnuteľností v roku 2019 - Predať alebo čakať? kde som odhadol rast cien v roku 2019 na úrovni + 3-4%. Dnes môžem povedať, že som trafil presne.

Ceny nehnuteľností v roku 2019 v prešovskom regióne vzrástli podľa štatistík NBS (Národnej banky Slovenska) o + 4,86% a podľa štatistík portálu nehnuteľnosti.sk vzrástli v priemere o +3,33% a tento trend zatiaľ pokračuje, no pomaly sa to obracia.

Do uvedených štatistík sú zahrnuté všetky typy bytov. Trochu iná situácia je ak si pozrieme štatistiky podľa počtu izieb.

Najviac a rapídne narástli ceny u 1 izbových bytov +22,2% ( v r. 2018 + 27,2%) a 2 izbových bytov +13,5% (v r. 2018 rovnako). Dôvod je jednoduchý, sú to najžiadanejšie a cenovo kupujúcim najdostupnejšie byty.

Ceny 3 izbových bytov však narástli len o + 1,3% (v r. 2018 - 6%) a u 4 izbových bytov bol v roku 2019 zaznamenaný značný pokles až -27,2%.

Čo nám teda tieto štatistiky hovoria?

Ako je z čísel vidieť rast tu stále je a v roku 2020 je predpoklad jeho pokračovania, no už v menšej miere. Hlavne z toho dôvodu, že NBS zakročila dosť výraznými opatreniami, ktoré značne obmedzili množstvo potenciálnych kupujúcich, ktorí si ešte kúpu bytu môžu dovoliť.

Ďalej zo štatistík vyplýva a súbežne potvrdzujú predchádzajúcu vetu a síce, že kvôli obmedzeniu dostupnosti úverov na bývanie klesajú, resp. len minimálne rastú ceny cenovo najdrahších 4 a 3 izbových bytov. Jednoducho záujemca nedostane z banky toľko peňazí, aby vedel pokryť celú kúpnu cenu väčšieho bytu. A z vlastných zdrojov sa dnes kupujú len menšie byty.

To nahráva rastu cien menších bytov a preto stále sú na vzostupe 1 a 2 izbové byty, lebo ich konečná kúpna cena je nižšia ako u väčších bytov a príjem záujemcov ešte na ich kúpu cez úver postačuje a taktiež sú objektom záujmu investorov s vlastnými zdrojmi na celú kúpnu cenu.

 

Ako to teda bude s cenami bytov v roku 2020?

Ak chcete svoju nehnuteľnosť predávať, máte čakať alebo sa pustiť do predaja?

Môj odhad vývoja cien bytov v roku 2020 je veľmi podobný minuloročnému odhadu a teda rast bude pokračovať na jemne nižšej úrovni 2,5 až 3,5 %.

Ceny 3,4 a viac izbových bytov už veľmi rásť nebudú, lebo je značne obmedzené množstvo záujemcov, ktorí prejdú financovaním a tí ktorí prejdú už pri dnešných cenách 3 a 4 izbových bytov uvažujú skôr o sfére rodinných domov. Vlastníci takýchto bytov to musia akceptovať a zmieriť sa s tým.

Rast cien garsoniek, 1 a 2 izbových bytov bude pokračovať ešte aj v roku 2020 no už ho odhadujem na nižšej úrovni ako v minulom roku, na cca + 15 - 20%.

Na vlne eufórie z rastu cien sa bude chcieť zviesť čoraz viac vlastníkov nehnuteľností, čo je možné pozorovať už teraz. Začínajú s predajom vyčkávať na "ešte lepšiu cenu" a počet bytov na predaj sa znižuje. Na začiatku minulého roka bolo v Prešove na predaj cca 250 bytov, aktuálne ich je 159.

Celkom im rozumiem, je to lákavé, no pri predaji nehnuteľnosti musí ísť eufória úplne bokom a vlastník musí uvažovať triezvo, rozumne a vychádzať z reálnych faktov.

Čo to znamená pre Vás ak uvažujete o predaji?

No je to pre Vás jednoznačne dobrá správa. Čakajúcim sa táto stratégia môže nepekne vymstiť a podľa môjho názoru sa aj vymstí. Pre Vás je ideálny čas na predaj, pretože je oveľa menej bytov na predaj = MENEJ KONKURENCIE.

Na druhej strane je veľa záujemcov o kúpu. Hypotéky sú stále nízke, aj keď už ťažšie dostupné. Ďalej si všímam, že sa začína vynárať veľa tzv. investorov, ktorí nechcú mať peniaze, chcú ich investovať a neraz platia z vlastných zdrojov celú kúpnu cenu. Moja databáza aktuálne disponuje niekoľkými takýmito záujemcami.

Zažil som rok 2008. Poznám správanie vlastníkov nehnuteľností a kupujúcich pred ním i po ňom a aktuálne správanie oboch táborov sa začína čoraz viac podobať tomu z roku 2008.

Takže, moja odpoveď je "ÁNO, je ideálny čas na predaj!"

Pokiaľ teda zvažujete v dohľadnej dobe predaj nehnuteľnosti aktuálne je vhodná doba. Z Vašej nehnuteľnosti je momentálne možné vyťažiť maximum.

Ale POZOR ... STOP!

Informácie z môjho článku Vás nadchli. Zistili ste, že pre Vás ako vlastníka nehnuteľnosti je super doba, tak rýchlo inzerát na bazoš a poďme predávať.

Ak ste si to práve povedali, tak ste si zažili presne skôr spomínanú vlnu eufórie a vtedy sa robia najväčšie chyby. Chyby, ktoré popisujem v mojom E-booku. Stiahnite si ho a v kľude prečitajte. Až potom sa rozhodnite ako budete postupovať.

 

Ako dlho trvá predaj nehnuteľnosti?

Pri predaji nezáleží len na cene aj keď je to jedna z 3 najdôležitejších vecí, ktoré musia byť zvládnuté správne. Dôležitý je tiež jej stav, či je to novšia zástavba alebo starší byt. Niektorí kupujúci preferujú nehnuteľnosti pred rekonštrukciou, niektorí sa zase radi nasťahujú ihneď.

Veľmi dôležitú rolu hraje lokalita a občianska vybavenosť. Ako ďaleko sú školy, obchody, MHD, športoviská … a samozrejme parkovanie . Pre rodiny s deťmi je veľmi dôležitá bezpečnosť lokality, ihrísk, či trasy ich detí do školy.

Záujemcov o byty je dosť, no na to, aby si záujemca vybral a kúpil práve tú našu nehnuteľnosť musí byť splnených niekoľko podmienok, ktoré bližšie popisujem v mojom e-booku. Vďaka ich dodržiavaniu je moja úspešnosť predaja na úrovni 96,1% a priemerná doba predaja bytu nezaťaženého ťarchouje 27,6 dní.

 

Ako sa v roku 2020 predávajú nehnuteľnosti?

Stále je veľa majiteľov nehnuteľností, ktorí sa pustia do predaja sami. Samozrejme je to ich voľba, no takýto risk s vlastným bývaním je dosť odvážne podstúpiť, pretože je bežné, že pre auto v hodnote pár tisíc eur majiteľ hľadá toho najlepšieho mechanika, no nehnuteľnosť v hodnote niekoľko desiatok, či sto tisíc eur si „opravuje“ sám.

O realitných maklérov a realitné kancelárie nie je v Prešove núdza a preto niektorí majitelia zveria predaj realitnému maklérovi, no nie je maklér ako maklér. Tak ako nie je lekár ako lekár, či právnik ako právnik alebo spomínaný mechanik ako mechanik. Ale ako má majiteľ nehnuteľnosti vedieť, ktorý maklér je dobrý a ktorý nie? Ako nájsť toho správneho a najlepšieho pre predaj svojej nehnuteľnosti?

Nie je to tak zložité ako sa možno zdá. Je rok 2020, doba webová a aj práca realitného makléra by mala podľa toho vyzerať. Dobrý realitný maklér má v dnešnej dobe vlastné webové stránky, kde o ňom nájdete všetky potrebné informácie, rôzne realitné články, no čo je najpodstatnejšie aj referencie od jeho klientov. 

Pri predaji sú nevyhnutnosťou fotky. Dobrý maklér vie, že fotka je prvým kontaktom záujemcu s nehnuteľnosťou. Práve fotka je jedna zo zásadných vecí, ktorá rozhodne o tom, či sa záujemca ozve alebo nie a preto Vašou pomôckou pri rozhodovaní môže byť jednoduchá návšteva napr. Bazoša a do časti "moje inzeráty" zadajte telefónne číslo makléra a hneď uvidíte ako bude prezentovať Vašu nehnuteľnosť.

VIDEO prezentácia nehnuteľnosti je ďalšou známkou kvalitného makléra. Prečítajte si aký má videoobhliadka nehnuteľnosti význam.

Ale hlavne – predaj nejakú dobu trvá a Váš maklér s Vami musí pravidelne komunikovať. Priebežne Vás informovať o priebehu predaja, aby ste mali stále prehľad o tom čo sa deje, ako sa predaj vyvíja ... . Nie, bohužiaľ u väčšiny maklérov to nie je samozrejmosťou.

 

Ako je predaj nehnuteľnosti zložitý a čo ma čaká?

Každý predaj je individuálny s množstvom špecifík, ktoré je potrebné identifikovať ešte pred samotným spustením predaja. Aj keď sa to nezdá, predaj je živý, neustále sa meniaci proces, s ktorým treba neustále pracovať, vyhodnocovať a prispôsobovať ho situácii, aby bol dotiahnutý až do úspešného konca so želaným výsledkom. Určite to nie je zavesenie pár fotiek na Bazoš a čakanie na kupujúceho. Veď nejako už len bude. No áno, bude nejako, no nie tak ako chceme.

Čo Vás pri predaji nehnuteľnosti čaká si prečítajte v článku POSTUP PRI PREDAJI NEHNUTEĽNOSTI .

Samozrejme nezanedbateľnou súčasťou je i Vaša časová strata pri predaji. Veľa mojich klientov sa rozhodne pre predaj bez akýchkoľvek starostí. V prípade prázdnych nehnuteľností mi nechávajú kľúče a kompletné starosti s predajom preberám ja. Oni sa tak venujú práci, rodine, koníčkom. Samozrejmosťou je informovanie klienta o každom kroku, každej obhliadke, reakcii záujemcu, pravidelná konzultácia priebehu predaja … .

A sme na konci ...

V tomto článku je zodpovedaných niekoľko najčastejšich otázok, ktoré rieši každý majiteľ pred predajom nehnuteľnosti. Ak Vám niečo nie je dostatočne jasné alebo by ste sa chceli dozvedieť o niečom inom čo nebolo spomenuté kľudne mi napíšte alebo zavolajte. Rád Vám pomôžem.    KONTAKT

Ak sa Vám článok páči a pokladáte ho za hodnotný, zdieľajte ho so svojimi priateľmi na facebooku alebo im pošlite link. Možno im pomôžete.

Chceli by ste poznať môj názor na Vašu nehnuteľnosť?

Kontaktujte ma … prvá konzultácia je u mňa stále NEZÁVÄZNÁ a ZDARMA

Ak si po nej sadneme a budete chcieť, rád Vás zaradím medzi mojich mnohých spokojných klientov, spolupráca s ktorými ústi do takýchto REFERENCIÍ

TOP kópia PNG Ľavá s PODPISOM malá2.png

E-BOOK

Chystáte sa predávať nehnuteľnosť? Tak vedzte, že každá podobná nehnuteľnosť je vašou KONKURENCIOU, ktorá však robí 5 zásadných chýb, čo bráni jej predaju.

 ”Pri kúpe bytu som spolupracoval s p. Vladimírom Sabolom. Kompletný servis počínajúc obhliadkami, rezervačnou zmluvou, hypotékou, končiac prepismi energii, správcovi, katastrálnom úrade bolo profesionálne zorganizované a zabezpečene. Veľmi oceňujem úsporu môjho času, byrokracia vybavená bez jediného dňa dovolenky :-)“ 

Ing. Dedina Miroslav kupujúci

Dobrý deň. Chceli by sme sa touto formou poďakovať za pomoc pri predaji našej nehnuteľnosti, za seriózny a profesionálny prístup pána Sabola Vladimíra. Celý čas sme boli v kontakte, informoval nás o všetkom dôležitom. Prajeme jemu a spoločnosti PROFI REALITY Sabol veľa úspechov a vrelo odporúčame ďalším klientom.

Manželia Kočišoví predávajúci

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.